а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јастог

мн. јастози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54321
Голем морски рак со десет нозе и со крупни пипала, често приготвуван како скап специјалитет.
Латински: Homarus gammarus Англиски: lobster
Употреба: Зоологија