а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јасно

Вид збор: Прилог
Ранг: 332
1. сјајно, светло
Англиски: bright Албански: ndritshme
Примери:
Сонцето јасно светна.
2. разбирливо, точно
Англиски: clear Албански: qartë
Примери:
Ништо не ми е јасно.
Изрази
Јасно и гласно - сосема разбирливо.
Изведенки
најјасно прил.