а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаснотија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19945
јаснота
Англиски: clearness
Употреба: Разговорно
Примери:
Јаснотијата на книгите инспирирале многу патрони и други архитекти.
Јаснотијата на приказната е многу чиста и бргу се гледа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК