а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаснота

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Особеност на тоа што е јасно.
Англиски: clearness
Примери:
Јаснота и единство по прашањето нема, а горе-долу кога нема јаснота, тогаш работата е плукни-залепи.