а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јасен

јасни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3070
1. сјаен, светол
Англиски: clear
Примери:
Јасно сонце.
Јасна месечина.
Јасен божилак.
2. чист, ведар
Англиски: clear
Примери:
Јасно небо.
Јасно време.
3. Разбирлив, точно определен, прецизен.
Англиски: clear
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јас на мисла.
Работата е сосема јасно.
Тој постави јасни граници.
Јасна цел.
Изведенки
јасност ж.
јасноста
Пример: Неговиот стил се карактеризира со едноставност и јасност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК