а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јасновидец

мн. јасновидци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37431
Тој што има способност да гледа во иднината, што е видовит.
Изведенки
1. јасновитка ж.
мн. јасновитки
2. јасновидост ж.