а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јасни

(се) јаснат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4732
1. Станува појасен, се разведрува.
Англиски: clear up Албански: kthjellet
Примери:
Времето се јасни.
Небото над нас се јаснеше.
2. Свети, се осветлува.
Англиски: brighten Албански: kthjellohet, zbardhet
Примери:
Лицето му се јаснеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК