а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаснина

мн. јаснини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53714
1. јасно, ведро време, ведрина
Англиски: clearness Албански: kthjelltësi, qartësi
Примери:
Предвечерната јаснина најавуваше студена ноќ.
2. јасност, сјајност
Англиски: clarity Албански: qaretësi, shkëlqim
Примери:
Чувствуваше јаснина во душата.
3. Рано наутро.
Англиски: early morning Албански: agim, mëngjes i hershëm
Употреба: Архаизам
Примери:
Од јаснина до пладнина.
Уште во јаснина се слушаа пукотници.