а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јасник

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16275
1. Време во зима кога не паѓа снег, небото е јасно, а температурата на воздухот е многу ниска; сув студ.
Англиски: cold clear night Албански: ftoht i thatë
Примери:
Беше јасник и немаше никого по улиците.
Ме изеде јасник.
2. Студен ветер, што ги гони облаците и носи јасно време.
Англиски: cold wind Албански: erë e ftohtë
Примери:
Го јаде јасникот - чувствува морници поради некоја непријатност.
Го изеде јасникот - го снема, го погубија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК