а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јасмин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19632
Грмушесто растение од фамилијата маслинки, со жолти или бели цветови, со многу силен пријатен мирис.
Латински: Jasminum Англиски: jasmin Албански: jasemin
Употреба: Ботаника
Изведенки
јасминов прид.
јасминовиот
Пример: јасминов цвет