а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јасли

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 7370
1. Направа во форма на долго корито прицврстено до ѕид, во кое се става добиточна храна.
Англиски: crib Албански: grazhd
Примери:
Тој стави сено во јаслите.
2. Воспитна установа слична на детска градинка, наменета за деца до три години.
Англиски: crèche Албански: çerdhe
Примери:
Пред да оди на работа, таа го носи детето во јасли.
Изрази
На државни јасли - државна служба, сигурна работа.