а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јасика

мн. јасики
Вид збор: Именка, женски род
Листопадно дрво, вид топола, трепетлика.
Латински: Populus tremula Англиски: Aspen
Примери:
Масовно изумираат јасиките.
Секоја од јасиките беше со должина од околу 35 метри.
Изведенки
јасиков прид.
јасиковиот
Што се однесува на јасика.
Пример: јасикова шума
FlexiMac
 менување на македонски глаголи