а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јасен

мн. јасени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26287
Листопадно дрво со сивкаво-зеленикава кора и со издолжени лисје.
Латински: Fraxinus Англиски: ash Албански: frashër
Употреба: Ботаника
Примери:
бел јасен
црн јасен
Селото зад седумте јасени.
Изведенки
јасенов прид.
јасеновиот
Пример: јасеново дрво, јасеново стебло, јасенова гранка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК