а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јарост

(едн.) јароста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15906
Состојба на тој што е јаростен, лутина, бес, гнев.
Англиски: fury
Примери:
На неговото лице се читаше јарост.