а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаростен

јаросни
Вид збор: Придавка
Ранг: 28042
разбеснет, гневен
Англиски: furious
Примери:
Јаросен поглед.
Изведенки
јаросно прил.
Пример: Јаросно му се нафрлија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК