а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јари

(се) јарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Роди јаре.
Употреба: Зоологија
Изведенки
јарење ср.
глаг. им.