а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јарица

мн. јарици
Вид збор: Именка, женски род
Млада кокошка која сѐ уште не почнала да несе јајца.
Англиски: chicken
Изведенки
1. јариче ср.
мн. јаричиња
дем. и хип.
2. јаричка ж.
мн. јарички
дем. и хип.