а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јарина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51104
Волна од јагне или од овца при повторното стрижење.
Изрази
Дрн, дрн јарина - бесмислици, глупости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК