а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаре

мн. јариња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5361
младо од коза
Англиски: goat
Употреба: Зоологија
Примери:
Јарињата дремеа под сенка.
Волкот и седумте јариња
Изведенки
1. јаренце ср.
мн. јаренца
хип.
2. јаруле ср.
мн. јарулиња
хип.
3. јарче ср.
мн. јарчиња
хип.