а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаре

мн. јариња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5315
младо од коза
Англиски: goat
Употреба: Зоологија
Примери:
Јарињата дремеа под сенка.
Волкот и седумте јариња
Изведенки
1. јаренце ср.
мн. јаренца
хип.
2. јаруле ср.
мн. јарулиња
хип.
3. јарче ср.
мн. јарчиња
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК