а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаре

мн. јариња
Вид збор: Именка, среден род
Младо од коза.
Англиски: goat
Употреба: Зоологија
Примери:
Јарињата дремеа под сенка.
Волкот и седумте јариња
Изведенки
1. јаренце ср.
мн. јаренца
хип.
2. јаруле ср.
мн. јарулиња
хип.
3. јарче ср.
мн. јарчиња
хип.
4. јарешки прид.
јарешкиот
Што се однесува на јаре, што потекнува од јаре.
Пример: јарешка кожа, јарешки скок
FlexiMac
 менување на македонски глаголи