а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јарешки

Види и: јаре (ср.)
јарешкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34783
Што се однесува на јаре, што потекнува од јаре.
Англиски: goat
Примери:
јарешка кожа
јарешки скок
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК