а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јарем

мн. јареми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7186
1. Дрвена направа во која се впрегнуваат два вола за орање.
Англиски: yoke Албански: zgjedhë, zhgedhë
Употреба: Земјоделство
2. ропство
Англиски: slavery Албански: skllavëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Народот се измолкна од долговековниот јарем.
Го впрегна во јарем.
Изрази
Му стави јарем на вратот - го присили да врши некоја тешка работа.
Го симна јаремот - се ослободи од ропството, се спаси од некоја тешка работа.
Влече јарем - се занимава со многу тешка работа.