а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јапонски

јапонскиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со Јапонците или Јапонија.
Англиски: Japanese
Употреба: Географија
Примери:
јапонски автомобил
FlexiMac
 менување на македонски глаголи