а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јан

мн. јанови
Вид збор: Именка, машки род
1. миндерлак
Турски: yan Албански: divan, ulëse
Употреба: Архаизам
Примери:
Седеа во собата со јан на двата ѕида.
2. страна
Англиски: side Албански: anë
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи