а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јанџик

мн. јанџици
Вид збор: Именка, машки род
кожена торба
Англиски: briefcase Турски: yancık
Употреба: Архаизам
Примери:
Монополот бил познат по тутунарите кои со јанџици на рамо или на коњи и магариња го носеле „жолтото злато“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи