а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јанќесе

мн. јанќесиња
Вид збор: Именка, среден род
Кожено ќесе за чување пари што се носи на појасот од страна.
Англиски: purse Турски: yan
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи