а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јанќесеџија

мн. јанќесеџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37922
1. разбојник, арамија
Англиски: robber Турски: yankesici Албански: grabitës, hajdut
Употреба: Архаизам
Примери:
Се здружија со јанќесеџии.
2. измамник, распуштен човек
Англиски: scum Албански: matrapas, mashtrues
Употреба: Разговорно
Примери:
Се распиштолил како јанќесеџија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи