а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јанѕоса

јанѕосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика јанѕа кај некого.
Примери:
Го јанѕосаа неговите зборови.
Изведенки
јанѕосува несв.
јанѕосуваат
Пример: И други јанѕи ќе те јанѕосуваат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи