а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јанѕа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. треска, грозница
Англиски: fever Албански: ethe
Примери:
Го мачи јанѕа.
2. Чувство на неспокојство, страв дека ќе се случи нешто; лошо претчувство.
Англиски: foreboding Албански: tmerr, frigë
Примери:
Му мина страв низ коските, го пролази јанѕа.
3. Лош човек.
Албански: zuzar, kopuk
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го јаде јанѕа - нешто го мачи.
Изведенки
јанѕав прид.
јанѕавиот
Што чувствува јанѕа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи