а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јануари

Вид збор: Именка, машки род
Првиот месец од календарската година.
Англиски: January Албански: janar
Употреба: Неменлив збор
Изведенки
јануарски прид.
јануарскиот
Пример: Јануарска ноќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи