а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јантар

(едн.) јантарот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39198
Скаменета смола од прастари иглолисни дрва.
Англиски: amber
Примери:
прстен со јантар
Изведенки
јантарен прид.
јантарниот
Што е направен од јантар.
Пример: јантарен ѓердан
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК