а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јановденче

мн. јановденчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Вид цветно растение со ситни бели цветчиња што цвета на Јановден (Иванден), во јули.
Латински: Galium odoratum Англиски: Sweet woodruff Албански: lulegryke
Употреба: Ботаника
2. Вид ароматско и лековито растение.
Латински: Salvia officinalis Англиски: sage Албански: sherbelë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи