а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаничар

мн. јаничари
Вид збор: Именка, машки род
Војник во елитна трупа на османлиската војска што го чувале султанот и достигнувале највисоки државни функции.
Турски: yeniçeri
Употреба: Историја
Примери:
Мехмет Соколовиќ од јаничар станал голем везир и ја обновил патријаршијата во Пеќ.
Изведенки
1. јаничариште ср.
мн. јаничаришта
пејор.
2. јаничарство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи