а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаникара

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вид заразна болест, црн пришт.
Англиски: anthrax Турски: yanıkara
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
Го фатила јаникара.
Изрази
Јаникара да те фркне! - клетва.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи