а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаначе

мн. јаначиња
Вид збор: Именка, среден род
образ
Англиски: cheek Турски: yanak
Употреба: Архаизам , Деминутив
Примери:
Го штипна по јаначето.
Не може сам на себе да си земаш јаначе, тоа не важи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи