а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јамб

мн. јамбови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26010
1. Двосложна метричка стапка со акцент на вториот слог.
Англиски: iamb Албански: kambë në poezi
2. Вид игра со шест коцки.
Албански: jamb, lojë
Изведенки
јампски прид.
јампскиот
Што се однесува на јамб; јамбичен, јамбов
Пример: Јампски стапки.