а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јамбол

мн. јамболи
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид петел покрупен од обичните, со високи, жолти нозе.
Албански: lloj gjeli
2. јамболија
Албански: jamulli, batanije
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
јамболка ж.
мн. јамболки
Вид крупна кокошка.