а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јамбичен

јамбичниот
Вид збор: Придавка
Што е напишан во метричката стапка јамб.
Англиски: iambic
Употреба: Лингвистика
Примери:
јамбична рима, јамбова стапка
јамбова метрика
Изведенки
јамбов прид.
јамбовиот