а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јамаче

Види и: јамак (м.)
мн. јамачиња
Вид збор: Именка, среден род
1. јамак
Употреба: Деминутив
Примери:
2. Мал бакарен сад во кој се топи маст пред употреба.
Албански: enë bakri