а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јамак

мн. јамаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25365
Вид бакарен сад за вода, за ракија или за готвење.
Употреба: Архаизам
Примери:
Помина млада жена со јамак за вода.
Во јамакот стави грст грав и вода и го стави на оган.