а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јалук

мн. јалуци
Вид збор: Именка, машки род
Место на овенот каде што волната не е стрижена, туку е оставена како украс.
Употреба: Архаизам