а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јалов

јалови
Вид збор: Придавка
Ранг: 8699
1. Што не е плоден.
Англиски: sterile
Примери:
Јалова овца.
Јалова земја.
2. Што не дава резултати.
Англиски: futile
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јалов обид.
Јалова работа.
Изведенки
јаловост ж.
јаловоста
стерилност