а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јалови

(се) јаловат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 52613
Станува безвреден, пропаѓа.
Примери:
Се јалови работава.
Изведенки
јаловење ср.
глаг. им.