а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаловица

мн. јаловици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17260
1. јалова жена
2. јалово животно
Примери:
Ги пасе јаловиците.
3. неплодна земја
Употреба: Земјоделство
Примери:
Од предвидената јаловица се прекриени околу 563 ha почва.