а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаловина

мн. јаловини
Вид збор: Именка, женски род
1. Нешто што е неплодно.
Англиски: infertility Албански: shterpësi, papjellori
Примери:
Секоја година ораше и по десетина бразди бигор и јаловина.
2. Нешто што е безвредно.
Англиски: waste Албански: shkret
Примери:
Низ сета таа јаловина се наоѓа и по нешто интересно.
3. Материјал од кој е одвоена рудата.
Англиски: dross Албански: zgjyrë
Примери:
Јаловината истече во реката.