а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаловар

мн. јаловари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32307
Овчар што ги пасе јаловите овци, овните и шилежињата.
Англиски: shepherd
Примери:
Врне грме в планината, кај младите јаловари / - Нека грме, Недо ќерко, што те гајле тебе јаде.