а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јалдаз

мн. јалдази
Вид збор: Именка, машки род
1. позлата
Англиски: gild Турски: yaldız Албански: shkëlqim
Употреба: Архаизам , Технологија
2. Златна монета.
Англиски: gold coin Албански: monedhë ari, verdhushkë
Употреба: Архаизам , Економија
3. Вид цвеќе, со крупни цветови.
Латински: Dahlia variabilis Англиски: dahlia Албански: gjeogjinë
Употреба: Архаизам , Ботаника