а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јак

мн. јакови
Вид збор: Именка, машки род
Крупно говедо, диво или питомо, со изразена грпка и долги влакна, кое живее на Тибет и Памир.
Латински: Bos grunniens Англиски: yak
Употреба: Зоологија