а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јакуцка

мн. јакуцки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19384
Дел од горна облека (обично од гуња) за покривање на главата.
Англиски: pointed cap
Употреба: Архаизам
Примери:
Ја грабна гуњата и ја стави јакуцката на глава.