а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јакост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41988
1. Состојба на тоа што е јако.
Англиски: strength Албански: forcë, fortësi
2. Дел од физиката што се занимава со издржливоста на материјалите на различни видови оптоварувања.
Англиски: strength Албански: forcë
Употреба: Физика
Примери:
Формула за пресметување јакост на материјал.
3. Физичка величина на тоа што е јако.
Англиски: intensity Албански: forcë, intensitet
Употреба: Физика
Примери:
Јакост на електричното поле.